۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر

۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر | روانشناسی جامعه

۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر

۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر

دلی را که شکستید دیگر خرد شده و حتی اگر از کرده خودتان هم پشیمان شوید، ابراز تاسف فایده چندانی نخواهدداشت. شما باید وجود آن را داشته باشید که غرور له شده و شخصیت خردشده اش را دوباره بسازید، اما این کار آسان نیست.. عشاق در رمان اریک سگال به نام داستان عشق این طور بیان می کنند: “عشق یعنی هرگز نگویید متاسفم”، ولی حتی صمیمی ترین زوج ها نیز گاهی اوقات مجبور می شوند این واژه را بکار ببرند.

۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر

شاید قرار ملاقات مهمی را فراموش کرده اید، و به خاطر آن احساس تاسف می کنید، یا به صورت غیر عمد  رفتار بدی انجام می دهید که اوضاع را بدتر می کند. شاید حتی در خلوتتان هم نخواهید اشتباهتان را بپذیرید که مقصر بودید. ولی بعد از مدتی که خوب فکر کردید، در می یابید که بهتر است اوضاع را به حال عادی برگردانید، و تنها راه آن عذرخواهی است.

در شرایط طبیعی، عذرخواهی دشوار به نظر نمی رسد. اغلب بدون تفکر، واژه “متاسفم” را به راحتی به کار    می بریم. هنگامی که در صفی ایستاده اید و با آرنج تان به غریبه ای ضربه می زنید، می گویید، “اوه، متاسفم”، یا شاید اشتباه کنید و بگویید، “متاسفم، می خواستم بگم…” هنگامی که فردی از گوشی آیفون استفاده می کند و صدای شما را به درستی متوجه نشود، برنامه ” سیری” به طور خودکار عذرخواهی می کند. به طور میانگین، کاربرد روزانه واژه “متاسفم” آسیب عاطفی به دیگران را تا اندازه زیادی کاهش می دهد.

در عذرخواهی غیر ضروری، حقیقتا برای کاری که انجام دادید عذرخواهی نمی کنید، ولی به خاطر کاری که انجام دادید و روی فرد دیگری تاثیر منفی گذاشت عذرخواهی می کنید. برای مثال، شاید به یکی از دوستانتان که هنگام پایین آمدن از پله ها افتاد بگویید، “متاسفم  که شما از پله ها افتادید و به خودتان صدمه زدید”، اگرچه شما باعث افتادن وی نشده بودید.

در زندگی برای همه ما پیش می آید اشتباهاتی می کنیم و دوست داریم آن اشتباه را از قلب طرف مقابلمان پاک کنیم. خوب، حالا تکلیف چیست؟ چگونه رفتارکنیم تا تاثیری مناسب داشته باشد؟ دراین جا چهار نکته را به شما معرفی می کنیم تا با به کار بستن شان بهتر بتوانید عذرخواهی تان را انجام دهید.

  1.  ۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر  عذر خواهی شما باید صادقانه باشد.

عذرخواهی غیرضروری که همدلی را بیان کند باعث می شود تا فرد نسبت به شما احساس بهتری پیدا کند. اگر فردی صادقانه از اشتباه خود ابراز ندامت کند، فرد مقابل از ته دل شاد می شود و احساس قدردانی می کند. هرگاه اشتباهی کردید به جای دلیل و بهانه آوردن درست عذرخواهی کنید اما در این کار زیاده روی نکنید. اگر پی در پی عذرخواهی کنید، شاید دوست شما این طور فکر کند که “عذرخواهی” برای شما کار بسیار آسانی است، و حقیقتا درکی از مفهوم واقعی عذرخواهی ندارید.

  1.  ۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر بهتر است از فرد دیگری عذرخواهی کنید- نه از خودتان.

عذرخواهی باید نگرانی واقعی شما را نسبت به فرد دیگری منعکس کند. عذرخواهی باید در باره ی تجربیات فرد دیگری باشد، نه بر مبنای خواست شما، تا احساس بهتری در باره ی خودتان پیدا کنید. آیا عذرخواهی احساس گناه شما را کمتر می کند، یا به خاطر تاسف واقعی شما به خاطر صدمه زدن به دیگری است؟ عذرخواهی که قرار باشد شما را از گرفتاری ای که در آن قرار دارید نجات دهد به خوبی عمل نمی کند. لازم است عذرخواهی شما اعتراف به رنجی باشد که برای دیگری ایجاد کرده اید و بعد نقش ارتباطی تان را در موقعیت ایجاد کنید.

  1.  ۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر  هنگام عذرخواهی فروتن باشید.

در عذرخواهی متکبرانه شما تا اندازه ای گناه ارتباطی تان را نسبت به فرد دیگر مدیریت می کنید. شما        می گویید،”متاسفم که احساس کردید من بیش از اندازه نسبت به شما عصبانی شدم.” در این نوع عذرخواهی، شما نمی پذیرید که بیش از حد عصبانی شدید، یا فقط از این که دوستتان این طور فکر می کند متاسف هستید . اگرچه در چنین مواردی انتظار می رود از واژه “من” استفاده کنید، در این جا شما از واژه “شما” استفاده    کرده اید. درعذرخواهی فروتنانه شما خطای تان را می پذیرید- “متاسفم که کنترلم را از دست دادم”- با این کار نشان می دهید که شما نمی خواهید عیوب خودتان را بپوشانید.

  1.  ۴ راهکار عملی برای عذرخواهی بهتر عذرخواهی تان را بر اساس چارچوب کلی اهداف رابطه تان قرار دهید.

 در یک رابطه صمیمی، دو دوست تلاش می کنند تا احساسات یکدیگر را درک و از آن محافظت کنند. در یک رابطه صمیمی، شما نمی توانید هر زمانی که دوستتان کار ارزشمندی انجام داد، او را پیشرفت یا ارتقاء دهید. ولی شما می توانید با شناسایی روش های مثبت توجه خاصی را نسبت به او نشان دهید. شما همچنین مدیریت تحول را با فرض این که در آرزوی دوستتان سهیم می شوید تا زنجیره دوستی تان را محکم تر کنید نشان می دهید. شاید به این خاطر است که در داستان عشق، دوستانتان احساس عشق واقعی را تجربه کردند تا هرگز مجبور به عذرخواهی نشوند. در دنیای واقعی، افراد بندرت در روابطشان چنین اعتماد نامفهوم و انتزاعی را در تمامی لحظات تجربه می کنند. وقت هایی وجود دارد که لازم است عذرخواهی کنید، ولی اگر پایه ارتباطی شما محکم باشد، به احتمال زیاد دوستتان عذرخواهی صادقانه شما را می پذیرد.

 عذرخواهی کامل وقت می برد، و بستگی به شرایط واقعی رابطه تان با فرد یا افرادی دارد که آن ها را     رنجانده اید. با اعتماد، فروتنی، همدلی، و احترام بایدراه زیادی را طی کنید تا شرایط منفی رابطه ای را به شرایط مثبت تبدیل کنید و به نتایج مهمی دست یابید

نویسنده: دکتر سوزان کراوس

مترجم: فریبا احمدی خطیر

بخوانید : شیوه های حل اختلاف از دیدگاه دکتر اصغر کیهان نیا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.