علت های طلاق خاموش | طلاق عاطفی | روانشناسی طلاق

علت های طلاق خاموش | طلاق عاطفی | روانشناسی طلاق

علت های طلاق خاموش 

علت های طلاق خاموش 

علت های طلاق خاموش

علت های طلاق خاموش

طلاق عاطفی یا همان طلاق خاموش نوعی از جدایی است که در آن زن و شوهر اگر چه با هم در زیر یک سقف زندگی می‌کنند، اما هیچ مهر و محبت و عاطفه‌ای بین آن‌ها حاکم نیست، در این نوع زندگی تنها چیزی که زوجین را به هم متصل می‌کند، عمدتاً همان قراردادی است که در ابتدای زندگی آن را پذیرفته‌اند.

قراردادی که معمولاً هر دو طرف در زمان امضای بند بند موارد آن، مهر و محبتی را در دل احساس کرده‌اند، اما پس از گذشت سال‌ها، اکنون این رابطه شیرین و گرم به سردی و خاموشی گرائیده است، مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی گفتاری.

گاهی زن و شوهر به خاطر هر مسئله کوچکی با هم جر و بحث می‌کردند و گاهی هم روزها و حتی ماه‌ها با یکدیگر حرف نمی‌زدند؛ این زن و شوهر اختلافاتشان به جایی می‌رسد که دیگر هیچ توجهی به هم ندارند و اصلاً بود و نبود همسرشان برای آنها فرقی ندارد.

اگر در روزهای ابتدایی زندگی، زوجین به انتخاب نامناسب خود واقف باشند از همان ابتدا طلاق عاطفی را تجربه خواهند کرد و با گذشت زمان و سایه انداختن مشکلات بر زندگی، بی‌تفاوتی و بی‌روحی بر محیط خانواده حاکم می‌شود

زندگی کردن کنار هم بدون داشتن ۵ محور نظیر درد مشترک، درک مشترک، نیاز مشترک، حال و آینده مشترک طلاق عاطفی را موجب می‌شود. طلاق عاطفی جدا شدن ناقص و بدترین حالت جدایی است.

علت های طلاق خاموش

اغلب نظریه‌پردازان در حوزه خانواده و آسیب‌های آن طلاق را در شش مرحله تقسیم‌بندی کرده‌اند که طلاق عاطفی نخستین و مهم‌ترین مرحله آن است. زمانی طلاق عاطفی آغاز می‌شود که زن و شوهر شروع به جدایی و فاصله‌گرفتن از یکدیگر می‌کنند؛ زیر یک سقف، در کنار هم ولی از لحاظ روحی جدا از هم زندگی را ادامه می‌دهند.

وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی‌مهری و کم شدن انرژی مثبت در خانواده می‌شود، زوج‌ها در بیگانگی دنیای یک‌دیگر گم شده‌اند و فقط برای هم حکم یک هم‌خانه یا یک مصاحب که به او عادت کرده‌اند را دارند؛ این افراد با فاصله‌ای که از لحاظ روحی و جسمی با یک‌دیگر دارند خط قرمزهایی را برای هم‌دیگر مشخص کرده‌اند و هرکدام در خلوت خود دیگری را متهم می‌کند.

بخوانید : ۱۲ شرط برای حق طلاق زن

درک نکردن صحیح از رفتار و گفتار یک‌دیگر، نداشتن شناخت کافی از روحیات طرف مقابل و عاقبت بی‌علاقگی و سردی نسبت به شریک زندگی خود همه و همه ‌دست به دست هم می‌دهد تا یک طلاق عاطفی را در زندگی زوج‌ها به‌وجود بیاورد.

اما علت های طلاق خاموش چه هستند؟

طلاق عاطفی پدیده‌ای تک عاملی نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل در پیوند با هم منجر به بروز آن می‌شود،

توجه و دقت نکردن در انتخاب همسر با توجه به معیارهای علمی و حتی تجربه، رعایت نکردن مرزها و حریم خصوصی در رابطه زوجینی و خانواده، فاجعه‌سازی و بزرگ‌نمایی وقایع و کم و کاستی‌های همسر، عدم پذیرش و عدم درک تفاوت‌ها، عدم توانایی در برقراری ارتباط موثر، اعتقاد به افکار ناکارآمد در مورد جنسیت و تأکید سنتی بر مردسالاری و یا بالعکس از عوامل بروز طلاق عاطفی محسوب می‌شوند.

 اختلافات منجر به طلاق عاطفی، آمادگی نداشتن برای ازدواج است، چرا که هنوز مهارت لازم برای ازدواج و زندگی مشترک را نیاموخته‌اند، به همین دلیل تأکید فراوان شده که قبل از ازدواج برای جوانان جلساتی برای آموزش مهارت ازدواج گذاشته شود.

در گذشته ازدواج اجباری از سوی خانواده‌ها به فرزندان تحمیل می‌شد، اما امروز، بعضاً خود افراد به خودشان یک ازدواج را تحمیل می‌کنند. مثلاً به خود فرد علاقه‌ای ندارند، اما به ثروت و یا موقعیت اجتماعی طرف مقابل علاقه‌مند هستند و این نوع ازدواج نیز می‌تواند نوعی ازدواج تلقی شود که خود فرد برای خویش رقم می‌زند.

 اعتیاد به سیگار و سایر موادمخدر و عادات ناپسند است؛ یکی دیگر از دلایل طلاق‌ها که پیش لرزه‌اش طلاق عاطفی است، اعتیاد است؛ اما اعتیاد تنها گرایش به موادمخدر نیست، اعتیاد به اینترنت نیز می‌تواند موجب پیدایش بیوه اینترنت بشود؛ یعنی فرد با اینکه همسر دارد، اما همسر او به قدری مشغول به اینترنت می‌باشد و آنقدر به همسر خود بی‌توجه است که گوئی همسر وی دچار بیوه‌گی شده است.

 ازدواج مصلحتی است؛ جوانانی هستند که با قصد حل مشکلات بین دو خانواده و فامیل با طرف مقابل زندگی می‌کنند و این نوعی ازدواج مصلحتی است.

علت طلاق خاموش  شاید بچه‌دار نشدن زوجین باشد؛ زوجینی که تا چندین سال پس از ازدواج صاحب فرزند نمی‌شوند، به مرور روابط آن‌ها به سردی می‌گراید.

روش‌هایی برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی

۱. سعی کنید بیشتر از آن‌که در انتظار دریافت چیزی از همسرتان باشید، چیزی به او ببخشید؛ اگر هدف شما ایجاد حس رضایت و خوشبختی همسرتان باشد، مطمئن باشید فرصت‌های بی‌شماری برای رسیدن به این هدف پیدا خواهید کرد.

۲. وقتی همسرتان به شما توهین می‌کند، سکوت کنید و با او مقابله به مثل نکنید؛ زیرا با این کار از بروز بسیاری از بحث‌های غیر ضروری جلوگیری می‌کنید. این لحظات به سرعت سپری خواهند شد و شما می‌توانید در زمان بهتری با همسرتان درباره رفتارش صحبت کنید.

۳. از همسرتان انتظارات غیرواقعی نداشته باشید؛ اجتناب از انتظارات غیرواقعی می‌تواند از بروز بسیاری درگیری‌ها، عصبانیت‌ها و سرخوردگی‌ها جلوگیری کند. انتظار نداشته باشید همسرتان کامل و بی‌نقص باشد. در ضمن هیچگاه او را با دیگران مقایسه نکنید.

۴. سعی کنید نسبت به همه چیز دید مثبتی داشته باشید.

۵. به راه‌هایی فکر کنید که می‌تواند همسرتان را نسبت به انجام کارهایی که دوست دارید ترغیب کند. اگر این روش مؤثر نبود، روش‌های دیگری را امتحان کنید و به یاد داشته باشید که تحسین و تعریف به موقع می‌تواند یک انگیزه قوی باشد.

۶. اهداف خود را طبقه‌بندی کنید و افکار خود را بر مهم‌ترین هدفتان یعنی داشتن یک محیط خانوادگی آرام و شاد، متمرکز کنید.

۷. هیچگاه با همسرتان وارد جنگ قدرت نشوید و به جای این کار با او به توافق برسید.

۸. همسرتان را به خاطر اشتباهش سرزنش نکنید. در عوض سعی کنید روشی در پیش بگیرید که از تکرار این اشتباهات جلوگیری می‌کند.

۹. در زمان حال زندگی کنید. اشتباهات و وقایع تلخ گذشته را فراموش کنید و سعی کنید شرایط زندگی امروزتان را تغییر دهید.

۱۰. همواره از همسرتان بپرسید: برای اینکه زندگی ما شاد و دلپذیر باشد، من چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی طلاق

مطالب مرتبط:

بخوانید :اکثر زوجهای ایرانی در مرز طلاق عاطفی قرار دارند

بخوانید : چرا این همه جدایی

بخوانید : تاثیرات طلاق زود هنگام

بخوانید : پرسشهایی که قبل از طلاق باید بدانیم
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.