پاسخ گاندی به یک روانشناس | داستانهای کوتاه روانشناسی

پاسخ گاندی به یک روانشناس | داستانهای کوتاه روانشناسی

پاسخ گاندی به یک روانشناس

پاسخ گاندی به یک روانشناس

داستانهای کوتاه روانشناسی پاسخ گاندی به یک روانشناس

“تصور کنید، مردی که همسرش به شدت بیمار است و چیزی به مرگش نمانده. تن‌ها راه نجات یک داروی بسیار گران قیمت است که در شهر فقط یک نفر هست که آن را می‌فروشد. مرد فقیر داستان ما، هیچ پولی ندارد، هیچ آشنایی هم برای قرض گرفتن ندارد.
به سراغ دارو فروش می‌رود و التماس می‌کند. به دست و پایش می‌افتد و عاجزانه خواهش می‌کند آن دارو را برای همسر بیمارش به عنوان وام یا قرض به او بدهد. دارو فروش به هیچ وجه راضی نمی‌شود. به هیچ وجه. حالا مرد ما دو راه دارد. یا دارو را بدزدد و یا نظاره گر مرگ همسرش باشد. مرد دارو را شبانه می‌دزدد و همسرش را از مرگ نجات می‌دهد. پلیس شهر او را دستگیر می‌کند.
لارنس کلبرگ، روانشناس و نظریه پرداز بزرگ قرن بیستم، با طرح این داستان از مردم خواست به دو سوال جواب دهند:

داستان آموزنده پاسخ گاندی به یک روانشناس

۱ – آیا کار آن مرد درست بود؟ ۲ – آیا برای این دزدی، مرد باید مجازات شود؟ چرا؟

داستان معروف کلبرگ تمام بزرگان دنیا را به چالش کشید. وی پس از طرح آن گفت: از روی جوابی که. می‌توانید به این سوال بدهید من می‌توانم میزان هوش و شعور اجتماعی شما را تشخیص دهم و مهمترین قسمت این سنجش، پاسخ به سوال “چرا” در سوال دوم بود. هر کس جواب متفاوتی می‌داد.
حتی سیاستمداران بزرگ دنیا به این سوال پاسخ دادند: -آری، باید مجازات شود، دزدی به هر حال دزدی است. – زیر پا گذاشتن مقررات، به هر حال گناه است. فارغ از بیماری همسرش. – کار آن مرد درست نبود، اما مجازات هم نشود. زیر فقیر است و راهی نداشته.
اما هنگامی که از گاندی این سوال را پرسیدند، پاسخ عجیبی داد. گاندی گفت: کار آن مرد درست بوده است و آن مرد نباید مجازات شود. چرا؟ زیرا قانون از آسمان نیامده است. ما انسان‌ها قانون را وضع می‌کنیم تا راحت‌تر زندگی کنیم.
تا بتوانیم در زندگی اجتماعی کنار هم تاب بیاوریم. اما هنگامی که قانون منافی جان یک انسان بی گناه باشد، دیگر قانون نیست. جان انسان‌ها در اولویت است. آن قانون باید عوض شود. گاندی گفت: انسان بر قانون مقدم است.
کلبرگ پس از شنیدن سخنان گاندی گفت: بالاترین نمره‌ای که می‌توان به یک مغز داد همین است. گاندی مغز ششم (بالاترین سطح شعور اجتماعی) است.

زندگینامه گاندی  پاسخ گاندی به یک روانشناس

«مهاتما گاندی» در سال ۱۸۶۹ در یک خانواده هندو در گجرات هند متولد گردید. گاندی در آغوش مادری فداکار رشد می‌کرد و از تأثیرات جائین گجرات، رنگ و شکل می‌گرفت. او از همان سنین کودکی با مرام آسیب نرساندن به موجودات زنده خو گرفت و به گیاهخواری، روزه‌داری برای خودسازی و خالص نمودن خویش و زندگی توأم با گذشت اعضای فِرق و مذاهب مختلف کوشش ورزید. خانواده او از طبقه «وایشا» یا تجار هندی بودند.

در ماه می ۱۸۸۳ درحالی‌که ۱۳ سال داشت با دختری هم‌سن خود ازدواج کرد؛ والدینش هر دو آن‌ها را اداره می‌کردند (همسرش کاستوربا یا کاستوربای نام داشت که وی را «با» صدا می‌زدند).

در آن زمان در لندن پایتخت یک کشور امپریالیستی زندگی سختی را می‌گذراند، چرا که برای مادرش سوگند یاد کرده بود از خوردن گوشت، الکل و لاقیدی جنسی احتراز کند. اگرچه تلاش می‌کرد آداب و سنن «انگلیسی» را بیاموزد ــ و مثلاً به کلاس آموزش رقص برود ــ ولی هرگز خود را به خوردن گوشت راضی نکرد، اما سیر کردن خود با کلم و گیاهان دیگر هم در آن کشور ساده نبود. زن صاحب‌خانه او را به یک رستوران خام‌خواری راهنمایی کرد.

به انجمن خام‌خواران پیوست و حتی به عضویت کمیتهٔ آن درآمد و یک مقر محلی نیز برای آن انجمن دایر کرد. بعدها این تجربیات گران‌بهای خود را در امر سازماندهی مؤسسات به کار گرفت. برخی از همقطاران گیاه‌خوار و خام‌خوار او عضو انجمن فلاسفهٔ الهیات بودند که در سال ۱۸۷۵ تأسیس شده بود و هدف ترویج برادری جهانی را دنبال می‌کرد و به مطالعهٔ بوداگرایی و ادبیات هندو برهمنی می‌پرداخت. آنان گاندی را تشویق کردند تا به مطالعهٔ «باگاوادگیتا» بپردازد. وقتی به هند بازگشت، در امر وکالت در بمبئی موفقیت چندانی نداشت و لذا به شغل پاره‌وقت تدریس در یک دبیرستان روی آورد. پس از مدتی به راجکوت بازگشت و به عریضه‌نویسی برای شاکیان مشغول شد؛ ولی مجوز این کار را به او ندادند و مجبور شد کارش را تعطیل کند.

گاندی برای وحدت میان مسلمانان و هندوهای کشورش یک ماه روزه گرفت و در رژهٔ نمک از ۱۲ مارس تا ۶ آوریل ۱۹۳۰ به همراه چند صد هزار نفر هندی ۴۰۰ کیلومتر از احمدآباد تا ساحل داندی راه پیمود تا از آب دریا نمک بگیرد و با این عمل قانون مالیات نمک را بی‌اعتبار کرد. این مبارزه با دعوت هندی‌ها برای تحریم کالاهای انگلیسی بود و با بازتاب جهانی روبرو شد و نهایتاً انگلیسی‌ها مجبور به مذاکره شدند. هندی‌ها با کمک روح بزرگ (ماهاتما) در سال ۱۹۴۷ توانستند استقلال کشورشان را به دست آورند.

وظایف شخص نسبت به خود، به خانواده، به وطن و به جهان از یکدیگر جدا و مستقل نیستند. نمی‌توان با زیان رساندن به خود یا خانوادهٔ خود به وطن خویش خدمت کرد. به همین قرار نمی‌توان با زیان رساندن به جهان نیز به وطن خود خدمت کرد.

گاندی زندگی خویش را وقف آشکار ساختن حقیقت یا ساتیا کرد. او تلاش می‌کرد با یادگیری و درس گرفتن از اشتباهات خود و عملکرد خود به حقیقت دست یابد. وی شرح حال زندگی خویش را تحت عنوان «ماجرای تجربیات من با کشف حقیقت» نوشته‌است.

گاندی اعلام کرد که مهم‌ترین نبرد او تلاشی بود که برای شکست شیاطین درونی ترسها و ناامنی‌های خود به عمل آورده‌است. گاندی خلاصه‌ای از اعتقادات خویش را درقالب «خداوند حقیقت است» مطرح نمود و بعدها دیدگاه‌های خویش را اصلاح کرد و بیان داشت که «حقیقت خداوند است». او فلسفه وجودی دین را در حقیقت و عشق و رمز موفقیت را در زدودن رفتارهای نادرست در هر دین و آیین می‌بیند و بر این نکته تأکید دارد که با محبت و عدم خشونت باید در پی اصلاح اجتماعی بود؛ لذا همواره تأکید می‌کرد تا راه بدون خشونت سبب تسلیم افراد صاحب قدرت در مقابل قدرتمندتر از خود نشود، باید این راه را برگزید اما اگر با خشونت بتوانند مقابل این وضعیت بایستند و تنها راه احقاق حق خشونت باشد بی هیچ تأملی باید سلاح برداشت، من هرگز نمی‌پسندم که افراد شجاع بخاطر رعایت اصل عدم خشونت دربرابر نفوذ نیروهای ترسوی بد شاه فان تسلیم شوند و از آن‌ها بترسند که مبادا خشونت ایجاد گردد. شجاعت فقط در خوب تیراندازی کردن خلاصه نمی‌شود بلکه جلوگیری از مرگ و آماده سینه سپر کردن دربرابر گلوله دشمن هر دو از ابعاد شجاعت هستند. در واقع در مکتب گاندی، خشونت پرهیزی نشانه شجاعت و شهامت است.

داستانک

داستان های کوتاه : پاسخ گاندی به یک روانشناس

به خاطر رفتار گذشته خود را سرزنش نکن

حکمت و خواست خدا

تغيير ديدگاه

داستان موفقیت

داستان نصیحت مادر

داستانی تامل برانگیز از مولانا جوان عاشق

خواسته زنان چیست

داستان صورتحساب

درخت جادو

دختری با یک گل سرخ

معجزه محبت

نامه آبراهام لینکلن به معلم پسرش

 
3 دیدگاه در “پاسخ گاندی به یک روانشناس | داستانهای کوتاه روانشناسی

 1. مهدی

  چند تا مورد نسبت به مطلب کلبرگ قابل توجه است :
  ۱) اولین مورد بافت فرهنگی و فکری جامعه سکولار هست که معتقدند قانون از آسمون نیومده ( که متاسفانه جامعه ما اين اعتقادو نداره )
  ۲) احتمالا شما هم متوجه مغالطه بودن این جمله شدید (انسان بر قانون مقدم است) با این حساب تمامی قصاص ها مردود و باطل هست و در این صورت کسی که موجبات فرار یک زندانی محکوم به اعدام که قاتل چندین نفر بوده رو فراهم کنه شایسته تقدیر و تشویق و اهدا مدال انسانیت و مغز برتر میشه !
  ۳) حکایت بیست و دوم باب اول گلستان سعدی داستان پادشاهی رو نقل میکنه که به بیماری خاصی دچار شده که دوای اون بیماری فقط جگر آدمی با مشخصات خاصی است که از قضا در اون مملکت فقط یک نفر اون ویژگی هارو داره, خلاصه قاضی حکم کرد که کشتن اون آدم و درآوردن جگرش و دادن اون به پادشاه حلال و واجب است ! نظر شما در مورد این حکایت چیه ؟! آیا بازم آقای گاندی میاد بگه قانونو ما درست می کنیم و ما هم میتونیم تغییرش بدیم و کار قاضی رو توجیه کنه ؟
  ۴) ولی به نظر من جای یک جواب خالی هست بین جوابا و اون اینه که مرده کار درستی از نظر خودش انجام داده و فداکاری کرده اما از نظر اجتماعی باید مجازات بشه حالا یه سوال من دچار یه مرض کشنده ای شدم که این مرض درصورتی برطرف میشه که من خونه ی شما رو آتیش بزنم و اونو تماشا کنم! حالا اگه شبانه این کارو انجام بدم و توجیه کنم که جونم در خطر بود و خودمو با کمک گاندی و کلبرگ تبرئه کنم رویکرد شما چگونه خواهد بود ؟! آیا قانون را ناکارآمد نمی دانید ؟ آیا معتقد نیستید این قانون افراد را تحریک به سوءاستفاده از مردم می کند؟!
  ۵) با توجه به برداشت غلط گاندی از جمله ی “ما انسان ها قانون را وضع می کنیم که راحت تر زندگی کنیم” آیا مجاز هستیم که از چراغ قرمز عبور کنیم ؟! زیر باعث می شود که ما ۵ دقیقه معطل شویم و این محدودیت است! نظر شما در مورد نظریه ی محدودیت و پایبندی و سختی کوچک برای رسیدن به آزادی و راحتی بزرگ چیست ؟!
  ۶) اگه یه دزدی از خونه ی یه دزد دیگه ای دزدی کنه دزد مورد دزدی قرار گرفته با اینکه خودش از قانون مجازات دزد ممکنه خسارت دیده باشه اما بازم دزد دوم را به پلیس معرفی می کنه و خواهان مجازات اونه و این نشون دهنده ی اینه که اونایی که قوانینو رعایت نمی کنن اگه یه نفر قانونو رعایت نکنه بهش اعتراض می کنند مثلا اگه همسایه ی مرد فقیر داستان کلبرگ به بهانه ای حیاتی کالایی را از خونه ی مرد فقیر بدزده خود مرد فقیر بهش اعتراض می کنه
  ۷) تمام حرف داستان به نظر من انسانیت بود اما غافل از اینکه همون انسانیت حکم میکنه که باید دزد دارو مجازات بشه چون اگه نشه اتفاقات وحشتناکی رخ میده که به چندتا از اونا اشاره شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.