می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم | مشاوره روانشناسی خانواده

می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم | مشاوره روانشناسی خانواده

می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم

می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم

پرسش

دختری ۲۰ ساله هستم ۵ ساله با آقایی دوستم اونم همسن منه قصدمون ازدواجه ولی آقا جلو نمیاد می گه آمادگی ندارم دیگه مثل اون اوایل با من حرف نمیزنه همش با دوستاش بیرون میره ولی من دلم می خواد با من چت کنه حرف بزنه ولی اون میگه وقتی حرفی ندارم چی بگم ؟

میگه حالا که مجردم می خوام با دوستام باشم هر موقع ازدواج کردیم تمام وقت مال تو میشم ولی منم خسته شدم

نمی دونم کی میای برای خواستگاری و ازدواج ؟

پاسخ  | می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم

دوست خوبم

مشکل دوستی های سن پایینه اینه که هیجانی تصمیم گرفته میشه احساسات خیلی در این رابطه ها بالاست دنیا برای شما فقط خلاصه شده تو دوستی با این آقا و ازدواج ؟

سن شما و آقا کمه و شما تا به بلوغ فکری و عقلی و عاطفی نرسید نمی تونید تشکیل زندگی بدید و ازدواج هم بکنید موفق نیستید

آقا باید بدونه ازدواج یعنی مسئولیت پذیری باید این حس در اون وجود داشته باشه ولی ایشون و شما هنوز به خودآگاهی نرسیدید فقط ازدواج تو ذهنتونه بقیه زندگی را نمیبینید

نگاه روشنی به آینده ندارید باید دیدتون نسبت به ازدواج و زندگی مشترک بالا بره حتما با یک زوج درمانگر مشاوره کنید

مشاور: آذر کیانی فر 

جهت مشاوره تلفنی  سایت روانشناسی خانواده به شماره ۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳ در واتساپ پیام بدهید 

گروه پرسش و پاسخ  روانشناسی خانواده

به نکته های زیر توجه کنید :

اگر تنها بلوغ جسمی و جنسی را ملاک آمادگی ازدواج قرار دهیم، می توان گفت هر دختری در ۱۲ سالگی و هر پسری در ۱۴ سالگی آمادگی ازدواج را دارد.

اما همه می دانیم که این برای رسیدن به موفقیت در زندگی زناشویی کافی نیست.

برای داشتن یک ازدواج موفق لازم است فرد دارای انواع بلوغ باشد:

جنسی :
دختران و پسران هر یک به فاصله چند سال در حدود ۱۰ تا ۱۵ سالگی به بلوغ می رسند. ترشح هورمون های جنسی باعث تغییرات فیزیولوژیک در فرد می شود. کسی که به بلوغ جنسی کافی رسیده باشد، درک درستی از نیاز جنسی، کنترل این غریضه و روش های برقراری ارتباط جنسی دارد.

اقتصادی:
از دیگر جوانب مهم بلوغ در ازدواج در افراد، مسئله داشتن بلوغ اقتصادی است. در این حالت، شخص از نظر اقتصادی وضعیت پایدار و مشخصی دارد، توانایی اداره یک زندگی مستقل را دارد و می تواند به لحاظ مالی زندگی را اداره کند. چنین فردی، توانایی برنامه ریزی مالی، پس انداز و کنترل مخارج را دارد به نحوی که نه شامل خساست و نه ولخرجی باشد.

حتما بخوانید :با خیانت همسرم چه کنم 

اجتماعی:
مرحله ای از رشد فردی است که در آن شخص قادر به ایجاد روابط فردی، کاری و عاطفی مناسب و مدیریت این روابط است. شخص می تواند تعادل مناسبی بین کار، تحصیل، زندگی فردی و اجتماعی خود برقرار کند و حضور موثر و فعالی در اجتماع دارد.

فکری:
فرد نقاط ضعف و قوت خود را می شناسد و به شناخت مناسبی از شخصیت خود رسیده است. کسی که به بلوغ فکری رسیده است برنامه مشخصی در زندگی خود دارد و برای رسیدن به آن تلاش می کند. او در قبال تصمیمات خود مسئولیت پذیری و تعهد دارد و بدون وابستگی به دیگران تصمیم می گیرد.

توانایی سازش پذیری با محیط و شرایط از دیگر ویژگی افرادی است که به بلوغ در ازدواج رسیده اند.

عاطفی:
بلوغ عاطفی یکی از انواع بلوغ در ازدواج است که با رسیدن به توانایی شناسایی و مدیریت هیجانات و توانایی درک دیگران مشخص می شود.

در این شکل از بلوغ، فرد می تواند احساسات خود را به شکل مناسب بیان کند و در مواقع ضروری این احساسات را کنترل کند.

بلوغ در ازدواج

چرا رسیدن به بلوغ در ازدواج اهمیت دارد؟
فقدان هر یک از انواع بلوغ در ازدواج با تبعاتی همراه است. ازدواج در سن پایین و نداشتن بلوغ فکری و دیگر انواع آن باعث می شود که فرد با آگاهی انتخاب نکند. چنین شخصی به رشد شخصیتی و فکری کافی نرسیده است، سیستم ارزشی و باورهای او به طور کامل شکل نگرفته و هنوز دارای ثبات فکری و اخلاقی نیست.

بنابراین، همیشه این ریسک وجود دارد که با رسیدن به بلوغ کافی، معیارها و طرز فکر فرد تغییر کند.

بخوانید : ازدواج بعد از طلاق

این زمانی است که شخص چشم هایش باز می شود و متوجه می شود با کسی ازدواج کرده است که هیچ نقطه مشترکی با او ندارد و دیگر علاقه ای به زندگی با او ندارد.

نتایج تحقیقات نشان می دهند که در صورتی که زوج به تمام مراحل بلوغ در ازدواج رسیده باشند، ریسک طلاق در آنان به شدت کاهش می یابد.

این بلوغ ها به زوج این امکان را می دهند که همسر آینده خود را به خوبی بشناسند و بتوانند انتخاب درستی داشته باشند.

آیا نامزدم به بلوغ فکری در ازدواج رسیده است؟
شناخت همسر پروسه پیچیده و زمان بری است. از این روست که توصیه می شود برای عقد عجله نکنید و فاصله ای ۶ ماهه را به دوره نامزدی و آشنایی اختصاص دهید. سوالات و جوانب زیادی است که باید در مورد خواستگار شما بررسی شود. برای یافتن پاسخ این سوال باید شرایط خواستگار با سن او به همراه فاکتورهای دیگر بررسی شود.

خواستگار شما چند ساله است؟ آیا شرایط فعلی او با سن و سالش تناسب دارد؟ برای مثال، اگر خواستگار شما فردی در میانه دهه ۳۰ زندگی خود است، اما هنوز شغل ثابت و موقعیت اجتماعی مناسبی ندارد و به خانواده اش وابسته است، احتمالا نمی توان گفت که او در تمام ابعاد شخصیتی خود دارای بلوغ در ازدواج است.

به غیر از تناسب شرایط زندگی با سن و سال، سوالات زیر را در مورد خواستگارتان بررسی کنید:

آیا می تواند به خوبی احساساتش را کنترل کند؟
در مواجهه با مشکلات می تواند برخورد مناسبی داشته باشد؟
کنترل بحران دارد؟
روابط اجتماعی او به چه شکل است؟ آیا دوستانش آدم های متشخص و خوبی هستند؟
برنامه های او برای آینده چیست؟ آیا قابل دستیابی و معقول هستند؟
در زندگی چقدر استقلال دارد؟ آیا دیگران برای او تصمیم می گیرند؟
آیا مسئولیت پذیر و متعهد به وعده های خود است؟
قبل از تصمیم فکر می کنید یا عجولانه انتخاب می کند؟
آیا می توان به او اعتماد کرد؟
اوضاع او به لحاظ مالی چطور است؟ آیا همیشه مقروض و بدهکار است؟ خسیس است یا ولخرج؟
شغل ثابتی دارد یا هر روز از این شاخه به آن شاخه می پرد؟

مراحلی از رشد در زندگی است که فرد نسبت به خود و محیط اطراف خود به شناخت کافی می رسد. این فرد به راحتی نقاط ضعف و قدرت خود را می شناسد. این فرد در زندگی هدف پیدا می کند. متعهد و مسئولیت پذیر است.

نشانه های افرادی که به بلوغ فکری برای ازدواج رسیده اند چیست؟

این افراد به توانایی های خود ایمان دارند
یک فرد عاقل و بالغ، نسبت به رویدادهای زندگی و پستی ها و بلندی ها از خود واکنش های منطقی نشان می دهد. این فرد به قدری قوی است که در خود می بیند در برابر سختی ها و مشکلات زندگی ایستادگی کند و بهترین کار را انجام دهد. این افراد سریعا خود را با شرایط هماهنگ می کنند و با تغییرات محیط و زندگی خود را تطبیق می دهند. این افراد برای داشتن زندگی ایده آل راه حل های کوتاه و مفید را پیدا می کنند.در جلسات خواستگاری می توانید از او سوال کنید که در برخورد با مشکلات چه عکس العملی از خود نشان می دهد؟ حتی طرز صحبت کردن این فرد نشان می دهد که به بلوغ فکری کافی برای ازدواج رسیده است.

بهترین تصمیم ها را می گیرند
فردی که بلوغ کافی برای ازدواج رسیده، بسیار معقول و داناست. این فرد به راحتی اولویت های زندگیش را در زندگی مشخص می کند. براساس اولویت ها، برنامه ریزی می کند. در تصمیم گیری ها نیز براساس این برنامه ریزی بهترین انتخاب را می کند.

واقع بین است
فردی که به بلوغ فکری رسیده نسبت به واقعیت های اطراف توجه بیشتری دارد. اگر مشکلی در زندگیش پیش بیاید به زمین و زمان توهین نمی کند و آن را می پذیرد. این فرد زیاد خیالاتی نیست و در رویا به سر نمی برد.

صبور است
یکی دیگر از موارد مهمی که نشان می دهد فرد به بلوغ فکری در ازدواج رسیده، مساله صبر است. این فرد می داند که فورا نمی تواند به خواسته خود برسد. رسیدن به هرچیز خوبی زمان بر است. این فرد در زندگی زناشویی خود عجول نیست. اگر اشتباهی در زندگی شما سر بزند به جای دعوا و داد و دعوا با صبر و حوصله و صحبت مشکل را برطرف می کند. افراد صبور پدران و مادران خوبی هستند. فرد صبور درک می کند که شما نیز عواطف و خواسته ها و افکار خودتان را دارید و به آنها احترام می گذارد.

مسئولیت پذیراست | می خوام با دوست پسرم ازدواج کنم
نکته دیگر در افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند مسئولیت پذیری آنهاست. این افراد در زندگی زناشویی وظایف خود را می شناسند و بدون اینکه به آنها یادآوری شود به خوبی آنها را انجام می دهند. اگر اشتباهی از این افراد سر بزند مسئولیت کار خود را می پذیرند. این افراد از شکست نمی ترسند و می دانند هر شکستی پلی برای موفقیت است و دوبرابر تلاش می کنند.

نقطه ضعف خود را می پذیرند و آن را به نقطه قوت تبدیل می کنند
افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند سعی می کنند به جای ترس و فرار از نقاط ضعفشان آن را به نقطه قوت تبدیل کنند. این افراد ضعیف نیستند. تمام تلاششان را می کنند تا نقطه ضعفشان را از بین ببرند تا در زندگی مانعی برای رسیدن به موفقیشان وجود نداشته باشد.بلوغ فکری ۳

متعادل است و تعادل را در زندگی رعایت می کنند
فردی که به بلوغ فکری رسیده، به اصطلاح خود را گم نمی کند. در زندگی زناشویی میان همسر و خانواده خود تعادل را برقرار می کند. سعی می کنند سوء تفاهم ها را با زیرکی مدیریت کنند و آن ها را از بین ببرند. متاسفانه بعضی افراد همین که وارد زندگی جدید خود می شوند خانواده را فراموش می کنند و بالعکس. برقراری تعادل در زندگی یکی از مهم ترین ویژگی های یک فرد بالغ است.

حسود نیست
شنیده اید که می گویند طرف نه خودش پیشرفت می کند نه دوست دارد کسی پیشرف کند؟ این فرد نماد کسی است که در کودکی خود مانده است و رشد فکری نداشته است. انسانی که به بلوغ فکری رسیده است هیچ گاه به دلیل موفقیت دیگران ناراحت نمی شود. این فرد در زندگی به خاطر پیشرفت همسرش جشن می گیرد. برای رسیدن به موفقیت به همسر خود کمک می کند. این فرد با خوشحالی شما خوشحال است.

اهل مطالعه است
شاید در ابتدا بگویید بلوغ فکری چه ارتباطی با مطالعه دارد. اما بهتر است بدانید تمام افراد موفق در جامعه اهل مطالعه هستند. فردی به بلوغ فکری رسیده دوستی خوبی با کتاب دارد. کتاب ذهن انسان را باز می کند. این فرد اگر به مشکلی در زندگی بر بخورد با تحقیق و مطالعه سعی می کند تا مشکلش را برطرف کند

آیا من به بلوغ کافی برای ازدواج رسیده ام؟
هر یک از زوجین که به بلوغ کافی در ازدواج نرسیده باشد، موفقیت زندگی مشترک را با چالش رو به رو می کند. اگر در حوزه های فوق احساس ضعف می کنید، بهتر است با یک مشاور مشورت کنید. مشاور یا روانشناس می تواند ارزیابی دقیقی از شخصیت شما داشته باشد و با شناخت ریشه مشکلات به شما راهکارهای خوبی معرفی کند.

بلوغ جسمی و سن فقط یک عدد است. اما ازدواج به مهارت هایی فراتر از توان جسمی و جنسی نیاز دارد. اگر احساس می کنید که هنوز بالغ نشده اید، بهتر است صبر کنید. پیش از انتخاب همسر با کمک مشاور از انتخاب خود مطمئن شوید

منبع :simiaroom.com  | rahyabmoshaver.com

حتما بخوانید :
با بچه شوهرم چه کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.