اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید | روانشناسی ازدواج

اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید | روانشناسی ازدواج

اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید

اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید

پرسش و پاسخ در مورد شکست عشقی  اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید 

ید بخ

اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید | روانشناسی ازدواج

شکست عشقی

وانید

وقتی روابطی بدون ضابطه بین دختر و پسری شکل می گیرد، شکست عشقی از محتمل ترین آسیب های آن است. یک دلبستگی شدید که با هجران، فقدان یک فرد عزیز و رنج همراه است.

در این پست درباره علت های شکست عشقی و درمان شکست عشقی میپردازیم

با سایت روانشناسی خانواده همراه باشید 

اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید

دختر جوان با صورتی پر از اشک به داخل اتاق درمانم می آید.

هنوز ننشسته که می گوید: «خیلی بد شد. همه مراجعان تان گریه های مرا دیدند اما نمی توانم خودم را کنترل کنم. صبح تا شب کارم شده گریه کردن…» لیوانی آب و دستمال کاغذی تعارفش می کنم و می گویم: «آماده شنیدن داستان غم انگیزت هستم» و او داستانش را این گونه آغاز می کند: «من بدشانس ترین دختری هستم که شما در زندگی دیده اید.

با این که برای پسر مورد علاقه ام سنگ تمام گذاشتم و تا می توانستم به او محبت کردم اما دستمزد این همه محبت و وفاداری ام، خیانت و رها شدن بود.

به خاطر او از همه فعالیت های اجتماعی و دوستانم دست کشیدم اما او مرا رها کرد و رفت.

او به من گفت که تو خیلی خوبی و من لیاقت تو را ندارم و مرا ترک کرد.

بعد از آن، انگار هیچ فردی در این دنیا مرا دوست ندارد. هرچقدر دنبالش رفتم و خواهش کردم بازنگشت. من بدون او نمی توانم زندگی کنم و … » این گفت و گو، داستان تقریبا تکراری مراجعانی است که با رنج شکست عاطفی به ما روانشناس ها مراجعه می کنند.

وقتی روابطی بدون ضابطه بین دختر و پسری شکل می گیرد، شکست عاطفی از محتمل ترین آسیب های آن است.

البته شکست عاطفی نوعی سوگ است. یک دلبستگی شدید که با هجران، فقدان یک فرد عزیز و رنج همراه است.

چرا شکست عاطفی دردناک است؟ اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید

شکست عاطفی همراه با فقدان یک فرد عزیز است و هر فقدانی برای انسان ها دردناک است اما شکست عاطفی نظام باورها و عواطف افراد را برهم می ریزد و این مسئله درد این فقدان را عمیق تر می کند.

شکست عاطفی با احساس مورد سوءاستفاده قرار گرفتن، طرد شدن، بی ارزشی، دوست داشتنی نبودن، حسادت و احساس شرم و … همراه است.

شکست عاطفی عزت نفس افراد را نشانه می گیرد و باعث می شود افراد حس بسیار بدی درباره خودشان داشته باشند بنابراین طبیعی است که دردناک باشد.

آیا می توانم او را برای همیشه فراموش کنم؟

بهتر است افراد به دنبال اهداف واقع بینانه تری باشند. فراموش کردن یک فرد برای همیشه، هدف واقع بینانه و شدنی نیست.

وقتی شما روی یک آدم سرمایه گذاری روانی و عاطفی می کنید نمی توانید او را برای همیشه از ذهن تان پاک کنید. بهتر است به دنبال این هدف باشید که کم کم از میزان وابستگی فکری و عاطفی خود کم کنید، به جایی برسید که فکر کردن به آن رابطه شما را آشفته نکند و سپس برای زندگی بعد از آن رابطه و بدون آن فرد برنامه ریزی کنید.

چرا بعضی ها مکرر شکست عاطفی می خورند؟

عوامل متعددی می تواند موجب شود یک فرد مدام در روابط اشتباهی قرار بگیرد. مهم ترین این عوامل مشکلات و اختلالات شخصیتی و طرح واره های ناسازگار افراد است.

برای مثال:

افراد وابسته، افرادی که مدام ترس از رها شدن دارند، افراد مهرطلب، بی ثبات به لحاظ عاطفی و رفتاری، بدبین، بیش از حد فداکار، خودشیفته، با اعتماد به نفس پایین، با معیارهای سخت گیرانه و افراد با شخصیت نمایشی، احتمال این که در روابط متعدد دچار شکست عاطفی شوند بیشتر است.

در بسیاری از مواقع داستان های عاشقانه آن ها تکراری است و فقط شخصیت های آن تغییر کرده اند و به نوعی روابط آن ها یک الگوی تکراری دارد.

عوامل متعددی می تواند موجب شود یک فرد مدام در روابط اشتباهی قرار بگیرد

رایج ترین اشتباهات بعد از شکست عاطفی کدام اند؟

الف) پیگیر بودن و گرفتن اطلاعات درباره فرد از دست رفته :

این کار باعث می شود شما به موقع نتوانید مراحل سوگ را بگذرانید و به زندگی عادی برگردید.

همچنین ممکن است خبرهای ناخوشایندی از آن فرد به شما برسد و موجب تشدید تمام احساسات منفی در شما شود.

بنابراین سعی کنید تمام راه های ارتباطی واقعی و مجازی تان را مسدود کنید. اگر دوستان مشترکی دارید اجازه ندهید آن ها خبرهای شما را بیاورند و ببرند.

ب) نشخوار فکری و سوال های بی پاسخ :

بیشتر افراد با شکست عاطفی کوله باری از سوالات بی پاسخ را هر روز در مغز خود حمل می کنند؛ چرا رفت؟ چرا من؟ من چه مشکلی داشتم؟ چه اشتباهی کردم؟ آیا او هم به من فکر می کند؟ آیا او هم ناراحت است؟ عزیزان پاسخ این سوالات هیچ کمکی به بهبود حال شما نخواهد کرد. فقط باعث خواهد شد شما ذهن و احساسات خود را همچنان درگیر یک مسئله تمام شده کنید. بنابراین کوله بار فکر و سوالات را بر زمین بگذارید و فکر خود را روی زندگی جدید متمرکز کنید.

ج) نگرانی از آینده :

نگرانی های فکری که حال شما را بدتر می کند مانند نکند برای همیشه تنها بمانم! یا نکند نتوانم فرد مناسب دیگری پیدا کنم! از اشتباهات روزهای بعد از شکست عاطفی است. شما در یک حالت عاطفی منفی هستید و این احساسات باعث می شود منفی ترین و غیرواقع بینانه ترین افکار به سراغ شما بیایند. الان وقت فکر کردن به آینده نیست. فعلا شما باید از این حالت عاطفی منفی خارج شوید.

بخوانید :چی کار کنم همسر سابقم را فراموش کنم 

د) شروع یک رابطه عاطفی جدید برای فراموش کردن رابطه قبلی :

این بدترین کاری است که شما می توانید برای تسکین حال خودتان بکنید و خود را در معرض یک شکست دیگر قرار دهید. توصیه می شود شش ماه به خودتان فرصت ترمیم بدهید و بعد اگر آماده بودید رابطه جدید را شروع کنید.

بهترین کارها برای کنار آمدن با شکست عاطفی کدام اند؟

الف) تمام شدن رابطه را بپذیرید : امید به بازگشت و سندروم چشم انتظاری باعث می شود نتوانید مراحل سوگواری را به درستی طی کنید. پس بپذیرید که این رابطه به هر دلیلی تمام شده است.

ب) خودتان را تحت فشار نگذارید : به خود فرصت بدهید. شما مجبور نیستید یک شبه همه چیز را فراموش کنید؛ مجبور نیستید ادای آدم های قوی را دربیاورید. شما یک فرد عزیز را از دست داده اید، پس طبیعی است که بسیار ناراحت و غمگین باشید؛ درد دل کنید، گریه کنید و هیجانات خود را تخلیه کنید. گذر زمان نیز در این مسیر به شما کمک خواهد کرد.

ج) کدورت ها را با خود حمل نکنید : به هر دلیلی شما یک رابطه را تمام کرده اید بنابراین دنبال مقصر نباشید، مدام خاطرات منفی را در ذهن تان مرور نکنید و نه نسبت به خودتان نه طرف مقابل احساس خشم و کدورت نداشته باشید. هرچند اوایل جدایی، این احساسات و افکار طبیعی هستند اما با نشخوار کردن آن ها، مرورشان و بدگویی کردن پشت سر فرد از دست رفته حال خودتان را بدتر نکنید.

د) فعالیت های اجتماعی تان را از سر بگیرید : روابط و فعالیت های اجتماعی تان را از سر بگیرید. از تنهایی تان استفاده کنید و بیشتر به اهداف شخصی تان بپردازید. فعالیت هایی را که همیشه دوست داشتید و فرصتی برای شان نبوده است انجام دهید. به کلاس هایی که دوست دارید بروید، ورزش کنید و با دوستان و خانواده تان وقت بیشتری بگذرانید.

بعد از شکست عشقی چه کنم ؟

۱. بپذیرید: اولین کاری که باید بکنید این است که اتفاقی را که افتاده، بپذیرید. فکر کردن به موضوعاتی که درصد وقوعشان خیلی پایین است، مثل اینکه «شاید برگرده»، «شاید این بار همه‌چی عوض شه» و… را کنار بگذارید. به هیچ‌وجه دنبال خبرگیری از او نباشید. اگر واقعا رابطۀ شما با شخص مورد نظر قطع شده، بهتر است واقعیت را باور کنید و با فکر کردن به مسایل غیرواقعی خودتان را آزار ندهید.

۲. پاکسازی کنید: یکی از نخستین مراحل فراموش کردن یا کمرنگ‌کردن دیگران، پاک کردن زندگی‌مان از وسایلی است که ما را مستقیما به یاد آن فرد می‌اندازد. یادگاری‌هایی را که از شخص مورد نظر داشته‌اید، از جلوی چشم‌تان دور کنید. بیخود نگفته‌اند «از دل برود هر آنکه از دیده برفت»، برای از دل رفتن او باید خودش و یادگاری‌هایش را از دیده‌تان دور کنید.

۳. سرشلوغ باشید: هیچ‌چیز به اندازۀ سر شلوغی شما را از فکر کردن به او خلاص نمی‌کند. هرچقدر هم که آدم توانایی باشید و قدرت فکر کردن هم‌زمان به چند موضوع را داشته باشید، وقتی به معنای واقعی کلمه ذهنتان درگیر کاری بشود، نمی‌توانید او را در اولویت‌های فکری‌تان بگذارید. پس بهتر است یک پروژۀ درسی یا کاری جدی و پرکار را قبول کنید و مشغول انجام دادنش بشوید. این کار دو فایده دارد. یکی اینکه وقتتان را صرف کار مهمی می‌کنید، دوم اینکه او را در ذهنتان کمرنگ می‌کنید.

۴. وارد گروه شوید: بودن در جمع تاثیر بسیاری در فکر نکردن به یک شخص خاص دارد. حتی بهتر است جمعی را انتخاب کنید که صمیمیت کمتری با آن‌ها دارید. در این صورت به‌طور جدی‌تری درگیر مسایل گروه می‌شوید. باتوجه به علاقه‌هایتان می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید. عضویت در انجمن‌های ادبی، ورزشی، هنری، گردشگری و… نمونه‌هایی از این گروه‌ها هستند که شما را با افراد جدید آشنا کرده و به طور غیرمستقیم باعث کمرنگی «او» در ذهنتان می‌شوند.

۵. به گذشته برگردید: منظور این نیست که بنشینید و خاطراتتان را با آن شخص مرور کنید. منظورمان خیلی گذشته‌تر است. برای مدتی از لوازم الکترونیکی که به هزار و یک روش می‌توانند خبری از او به شما برسانند، فاصله بگیرید. خودتان را با چیزهایی سرگرم کنید که سالیان سال قبل مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند. کاردستی درست کنید، پیاده‌روی کنید، گل‌وگیاه پرورش بدهید. تعمیر خودرو یاد بگیرید یا هزار کار دیگر که ربطی به لوازم الکترونیکی ندارند.

۶. موسیقی را فراموش نکنید: همان‌قدر که شنیدن آهنگ‌ های غمگین و عاشقانه در این روزهای بعد از جدایی می‌تواند حال شما را خراب کند، گوش دادن به آهنگ‌های شاد می‌تواند خوشحالتان کند. شاید اولش مسخره به نظرتان برسد که با این وضعیت روحی نشسته‌اید و موسیقی شش و هشت گوش می‌دهید، اما کم کم تاثیر ناخودآگاه آن در روحیه‌تان شما را به وجد خواهد آورد.

۷. بدوید: ورزش هم مانند موسیقی تاثیر زیادی در بهبود حال روحی شما دارد. البته منظورمان ورزش‌های کم‌تحرکی مثل شطرنج نیست! برای این روزهایتان بهتر است سراغ ورزش‌های هوازی بروید که میزان سوخت‌وساز بدن شما را بالا برده و گردش هوا را در بدنتان بیشتر می‌کنند. کافی است یک بار در محیطی مثل یک پارک شروع به دویدن کنید، تا این ادعا به شما ثابت شود.

۸. سلامت بخورید: اگر هیچ‌وقت در زندگی‌تان به فکر سلامتی خوراک نبوده‌اید، وقت آن است که به‌طور جدی آن را وارد برنامۀ زندگی‌تان کنید. یک رژیم سلامتی، نه رژیم چاقی یا لاغری، بگیرید. در طول روز حواستان را به خوراکتان جمع کنید. از تمام پنج گروه غذایی شامل لبنیات، غلات، پروتین، سبزیجات و میوه‌ها و البته کمی (!) چربی و شیرینی استفاده کنید. تغذیۀ سالم فقط به بهبود وضعیت جسمی‌تان کمک نمی‌کند، بلکه تاثیر فراوانی هم در وضعیت روحی‌تان دارد.

۹. به فکر خودتان باشید: اگر شما تا آخر عمر زانوی غم بغل بگیرید و از عالم و آدم کناره‌گیری کنید، اتفاقی در دنیا می‌افتد؟ آیا به شخصی که روزی دوستش داشتید (یا دوستتان داشته) و دیگر نیست، ضرری می‌رسد؟ پس بهتر است بلند شوید و کمی به فکر خودتان باشید. آراستگی ظاهری کمترین کاری است که می‌توانید برای خودتان بکنید. این جمله که «برای کی دیگه تیپ بزنم؟» عجیب‌ترین سوالی است که معمولا برای افراد پیش می‌آید. برای خودتان تیپ بزنید و از دیدن خودتان لذت ببرید!

۱۰. ببخشید: انگلیسی‌ها عبارتی دارند که می‌گوید «ببخش و فراموش کن» یا همان «forgive and forget». اگر همۀ کارهای بالا را کردید و حالتان کمی بهتر شد، اگر به زندگی عادی برگشتید، اگر دیگر به فکر انتقام نبودید، اگر از وضعیت زانوی غم بیرون آمدید، وقت آن است که ببخشید و فراموش کنید. او و تمامی رفتارهایش را که موجب آزارتان شده، ببخشید. با این قدم نهایی شاید باز هم نتوانید به طور کامل فراموشش کنید، اما قطعا آن‌قدر در ذهن و دلتان کمرنگ می‌شود که دیگر بودن یا نبودن یک خط مثل او در دفتر نقاشی زندگی‌تان آزاردهنده نخواهد بود.

 البته یادتان باشد که هیچ راهکاری به داد شما نخواهد رسید اگر خودتان نخواهید. پس لطفا بخواهید و دست به کار شوید.

منبع : khorasannews.com | mizanonline.com

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی ازدواج

بخوانید : آیا به رابطه شکست خورده مان بازگردیم؟

لینیک های سایت روانشناسی خانواده 


روانشناسی خانواده   روانشناسی مشاوره  روانشناسی سکسولوژی  روانشناسی خشم 
روانشناسی جامعه   روانشناسی ازدواج   روانشناسی طلاق  روانشناسی کودک روانشناسی رنگ   روانشناسی موسیقی  روانشناسی اعتیاد  روانشناسی کنکور به من بگو چرا   داستان های کوتاه روانشناسی   روانشناسی نوجوانتست روانشناسی پرسش و پاسخ سایت روانشناسی خانواده

شکست عشقی در مردان,شکست عشقی خوردم,شکست عشقی عکس,شکست عشقی متن,درمان افسردگی شکست عشقی,شکست عشقی چیست,جملات مثبت برای شکست عشقی,۵ سوال رایج در شکست عشقی,عشق و شکست عشقی را چگونه مدیریت کنیم,دلیل اصلی شکست عشقی و بهترین راه چاره از نظر مشاوران,افسردگی شکست عشقی,اگر شکست عشقی خورده اید بخوانید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.