درمان التهاب مفاصل با ماساژ

درمان التهاب مفاصل با ماساژ | ماساژدرمانی | بيماری آرتريت روماتوئيد

درمان التهاب مفاصل با ماساژ

درمان التهاب مفاصل با ماساژ

بيماري آرتريت روماتوئيد چیست 

التهاب مفاصل با این ماساژ خوب می شود
بيماري آرتريت روماتوئيد يكي از بيماري‌هاي شايع در جهان است كه مفاصل بدن به‌ويژه مفصل‌هاي زانو، آرنج و مچ‌ها درگير مي‌كنند تكنيك‌هاي ماساژ براي بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد را ارائه مي‌دهيم تا به كمك اين ماساژ بتوانيد علاوه بر تسكين درد مانع از پيشرفت بيماري در بدن‌تان شويد.

بيماري آرتريت روماتوئيد يكي از بيماري‌هاي شايع در جهان است كه مفاصل بدن به‌ويژه مفصل‌هاي زانو، آرنج و مچ‌ها درگير مي‌كند. سه چهارم افراد مبتلا به اين بيماري كه در فصل‌هاي سرد سال تشديد مي‌شود، زن هستند و يك‌چهارم باقي مانده را مردان تشكيل مي‌دهند. در طب مدرن راه حل‌هاي متنوعي براي درمان اين بيماري وجود دارد كه يكي از آن‌ها تجويز داروها و انواع مسكن‌هاي شيميايي براي بيماران است. در طب مكمل نيز شيوه‌هاي درماني متنوعي براي درمان آرتريت روماتوئيد وجود دارد كه از ميان آن‌ها مي‌توان به ماساژ درماني و استفاده از روغن‌ها و كرم‌هاي گياهي با طبع گرم مانند روغن زنجبيل اشاره كرد.

سایت روانشناسی خانواده تكنيك‌هاي ماساژ براي بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد را ارائه مي‌دهيم تا به كمك اين ماساژ بتوانيد علاوه بر تسكين درد مانع از پيشرفت بيماري در بدن‌تان شويد.

درمان التهاب مفاصل با ماساژ
 تقويت مفصل مچ دست 

درمانگران ماساژدرماني براي تقويت مفصل مچ دست در بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد ماساژ فشاري نقطه‌اي از مچ دست را به بيماران‌شان توصيه مي‌كنند. ماساژ اين نقطه كه در بخش كناري ساعد دست و در مرز مچ دست و ابتداي ساعت قرار دارد كمك زيادي به افزايش انرژي مچ دست و بهبود جريان گردش خون در مفصل مچ دست مي‌كند. براي ماساژ اين نقطه كه در شكل نيز به آن اشاره شده است كافي است از انگشت شست خود كمك بگيريد و خيلي آرام اين نقطه را ماساژ دهيد. بهترين شيوه براي ماساژ اين نقطه قرار دادن انگشت شست روي نقطه مورد نظر و ماساژ دوراني اين ناحيه به‌مدت يك تا ۳ دقيقه است.

درمان التهاب مفاصل با ماساژ بهبود خون رسانی در ناحيه مچ

در اين مرحله براي اتمام تكنيك ماساژدرماني روي مچ دست لازم است نقطه ديگري از ناحيه مچ دست را كه در سمت داخلي مچ دست قرار دارد يك تا ۳ دقيقه ماساژ دهيد. اين نقطه درست نزديك گودي مچ دست كه در قسمت داخلي ساعد نمايان است قرار دارد. براي ماساژ اين نقطه كافي است انگشت شست خود را روي اين نقطه كه نزديك به تاندون مچ دست است قرار دهيد و به‌صورت دوراني و آرام آن را ماساژ دهيد. دقت داشته باشيد كه فشار انگشت شست در اين ناحيه به‌گونه‌اي باشد كه بيمار احساس درد نكند. اين ماساژ را در هر ۲ دست تكرار كنيد.

ماساژ مفصل آرنج را فراموش نكنيد

همان‌طور كه مي‌دانيد بيماري آرتريت روماتوئيد تمامي مفاصل بدن را به مرور تحت‌تاثير خود قرار مي‌دهد. افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند براي كاهش عوارض اين بيماري و پيشگيري از توسعه آن در بدن بهتر است مفصل آرنج را نيز با كمك تكنيك‌هاي ماساژ درماني تقويت كنند. براي اين كار كافي است نقطه به نمايش در آمده در تصوير را روي دست‌تان پيدا كنيد و آن را به‌مدت يك تا ۳ دقيقه با فشارهاي ملايم و دوراني انگشت شست ماساژ دهيد. اين ماساژ موجب بهبود جريان گردش خون در مفصل آرنج شده و به بهبود دردهاي اين ناحيه كمك مي‌كند. اين نقطه در بخش داخلي بازو، بالاي آرنج متمايل به سمت چپ بازوي شما قرار دارد.

 انرژي مفصل آرنج را به جريان بيندازيد

براي افزايش انرژي در ناحيه مفصل آرنج نقطه‌اي موازي با نقطه ذكر شده در مرحله سوم روي بازو و نزديك به مفصل آرنج وجود دارد كه به بهبود جريان انرژي و خونرساني به مفصل آرنج كمك مي‌كند. با افزايش جريان انرژي و خونرساني در مفصل آرنج تغذيه مفصل آرنج با كيفيت بهتري انجام مي‌شود و به اين ترتيب مفصل موادمغذي بيشتري را به‌خود جذب مي‌كند. استمرار در ارائه اين تكنيك‌هاي ماساژدرماني در نقاط ذكر شده به مرور زمان موجب كاهش دردهاي مفصلي و پيشگيري از پيشرفته شدن بيماري در بدن مي‌شود.

 كاهش درد مچ پا با ماساژ

براي كاهش دردهاي ناحيه مچ پا نيز مي‌توان از ماساژ درماني يكي از مهم‌ترين نقاط ناحيه مچ پا بهره برد. اين نقطه كه در قسمت داخلي مچ پا و در بالاي قوزك پا جاي دارد يكي از مهم‌ترين نقاط براي دريافت ماساژ در بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد است. براي ماساژ اين نقطه نيز مانند ديگر نقاط از انگشت شست كمك بگيرد و با ماساژهاي دوراني اين نقطه را دست كم يك دقيقه ماساژ دهيد. حداكثر زمان براي ارائه ماساژ به اين نقطه ۳‌دقيقه است. اين ماساژ به كاهش درد بيمار و تقويت مفصل مچ پا كمك مي‌كند.

پيشگيری از تشديد بيماری در مفصل پا 

براي پيشگيري از تشديد بيماري در ناحيه مفصل پا كافي است نقطه ديگري از ناحيه مچ را شناسايي كرده و آن را به‌مدت يك تا ۳ دقيقه ماساژ دهيد. اين نقطه در ناحيه مچ پا و روي پا نزديك به قوزك قرار گرفته است. بيمار مي‌تواند با كمك انگشت شست روي اين نقطه با فشارهاي خفيف و حركت‌هاي دوراني تاثير گذاشته و با افزايش جريان خون و حرارت در اين ناحيه به بهبود دردها و پيشگيري از تشديد بيماري در آينده نيز كمك كند.

بيماران مبتلا بـــه آرتريت‌ روماتوئيد بايد به خاطر داشته باشند استفاده از شيوه ماساژ درمانی نه‌تنها دردهاي مفصلي آن‌ها را كنترل مي‌كند و در بسياري موارد تسكين مي‌بخشد بلكه موجب كنترل بيماري و پيشگيري از تشديد شدن آن در آينده نيز مي‌شود. بنابراين اين افراد مي‌توانند درصورت مصرف داروهاي خاص خود با مشورت پزشك و متخصصان درصورت نداشتن تداخل درماني از شيوه ماساژ درماني براي تسكين دردها و كنترل بيماري استفاده كنند. اين شيوه يكي از مفيدترين شيوه‌هاي كنترل درد و بيماري براي آرتريت روماتوئيد است كه عوارض جانبي به همراه نداشته و بيمار را با مشكلات ديگر روبه‌رو نمي‌كند.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش حرکات اصلاحی و ماساژدرمانی

دکتر نوید کلانی

مطالب مرتبط:

بخوانید :حرکات اصلاحی نشستن و خوابیدن

بخوانید : حرکت اصلاحی راه رفتن

بخوانید :حرکات اصلاحی بدن,مشکل عدم تعادل در عضلات و مفاصل

بخوانید :حرکت اصلاحی بدن | جنبه های عصبی عضلانی وضعیت بدنی

بخوانید :تاثیر مثبت تمرینات اصلاحی بدن

حرکت اصلاحی ,ناهنجاریهای اسکلتی عضلانی,
آسیب های ورزشی ,دکتر نوید کلانی ,ماساژ رفلکسولوژی ,کاربر ماساژ,بازیهای اصلاحی کودکان 
‎شیاتسو ,سوئدی,ارزیابی پوسچر در ارگونومی شغلی ,فخرالدین کریم زاده ,کایفوز, لوردوز,اسکولیوز
‎سر به جلو ,زانو ضربدری,زانو پرانتزی, چرخش پاشنه ,شانه نابرابر,ماساژ ورزشی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.