داشتن فرزند با رحم اجاره ای | مشاوره روانشناسی خانواده | پرسش و پاسخ

داشتن فرزند با رحم اجاره ای | مشاوره روانشناسی خانواده | پرسش و پاسخ

داشتن فرزند با رحم اجاره ای

داشتن فرزند با رحم اجاره ای

پرسش

من میخوام با رحم اجاره ای صاحب فرزند بشم چکار باید بکنم ؟

پاسخ 

دوست عزیز شما باید به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید و حتما مشاوره بگیرید یا می تونید به مراکز ناباروری مراجعه کنید و مشکلتون را عنوان کنید

مشاور: آذر کیانی فر 

جهت مشاوره تلفنی  سایت روانشناسی خانواده به شماره ۰۹۳۶۷۴۷۷۶۰۳ در واتساپ پیام بدهید 

گروه پرسش و پاسخ  روانشناسی خانواده

داشتن فرزند با رحم اجاره ای

به نکته های زیر توجه کنید 

زوج هايی كه به دلايلی نمي توانند صاحب فرزند شوند در سال هاي اخير رحم جايگزين يا اجاره ای را به عنوان يكي از بهترين گزينه های حل مشكل دنبال مي كنند اما، اين شيوه درمان ناباروری با وجود همه محاسنش در لايه های پنهانی چالش های حقوقی، اجتماعی و عاطفی مختلفی دارد

در رحم اجاره‌ای، نطفه مرد و تخمک زن در خارج از رحم پرورش داده مي شود و به دليل ناتوانايی زن در بارداری پس از تلقيح در رحم زن ديگری تزريق مي‌شود تا ۹ ماه ديگر فرزند آنان متولد شده و فرد سوم نيز به ازای اين عمل درآمدزايی دارد.
رحم اجاره‌ای با وجود تاييديه شرعی، قانونی و انسانی هنوز به طور ۱۰۰ درصد در برخي از لايه های جامعه پذيرش نشده و ديدگاه های متفاوتی برای اين شيوه فرزندآوری ارايه می شود كه نياز است در بدو اين راه نو همه اما و اگرها به خوبی شنيده شود و زوايای پيدا و پنهان آن از نظر قانونی، اجتماعی، عاطفی، علمی و عرفی شكافته شود تا در آينده مولود مسايلی نشود كه دغدغه برنامه ريزان باشد.

عمده ترین سوالاتی که ممکن است به ذهن خوانندگان گرامی خطور نماید:
۱- آیا کودکانی که از طریق اهدای تخمک،رحم اجاره ای یا اهدای جنین متولد می شوند از نظر عاطفی ،رفتاری و روانشناختی دچار مشکل می شوند؟
۲– از لحاظ فرهنگی این روش هنوز مورد قبول همه مردم واقع نشده و اکثر آنها از این روش بی اطلاع هستند، بنابراین دید مناسبی نسبت به فردی که رحم اجاره داده می­شود وجود ندارد.

۳ – احتمال انتقال بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت و…. از مادره اجاره­ ای به نوزاد

۴ – احتمال انتقال بیماری از زوجهای اهداء جنین مانند بیماریهای عفونی (نظیر ایدز و هپاتیت و….) و بیماریهای ویروسی و….. به جنین و سپس به مادر اجاره ­ای

۵ – اطلاع طفل از اینکه حاصل چنین روند پزشکی است و نوع برخورد وی با این مسئله

۶ – امکان سوء استفاده های مختلف از این روش از جمله سوء استفاده های مالی

۷ – نارضایتی اطرافیان بخصوص فرزندان و همسران افراد “داوطلب رحم اجاره­ای “

۸– از لحاظ حقوقی و قانونی هنوز مشکلاتی در اعمال این روش وجود دارد.

جنبه های مُثبت و منفی رحم جایگزین :

جنبه های مُثبت :

۱- با استفاده از این روش، آرزوی دیرینه خانواده های فاقد فرزند و نابارور، به واقعیت تبدیل شده و موجب بقای خانواده و نسل آنها می گردد و خود زمینه ساز کاهش آمار طلاق در کشور و حل مشکلات زوج های نابارور در این رابطه خواهد شد.
۲- در این روش، به جهت تولید جنین های مربوطه، امکان استفاده از آنها و مطالعه در زمینه های مختلف ژنتیکی و درمان بیماری هایی مانند سرطان فراهم می شود.

۳- روش رحم جایگزین، همراهی با پیشرفت فناوری های نوین پزشکی در زمینه ژنتیک و درمان ناباروری می توان محسوب گردد.

۴- روش مزبور متناسب با عرف و فرهنگ و نظام حقوقی و اجتماعی هر کشور و دولتی قابل پذیرش یا منع و رد است.

۵- فرزند صالح از این روش از لحاظ ژنتیکی تمام خصوصیات والدین صاحب نطفه را دارد و نسبت به روش های غیرشرعی و یا فرزندخواندگی ارجحیت دارد.

۶- این روش به زنانی که از لحاظ تخمک گذاری مشکلی ندارند و دلایل دیگری برای ناباروری دارند، کمک می کند. از این رو درصد بالایی از مشکلات ناباروری حل می شود.

۷- از لحاظ فقهی فرزندی که در رحم جایگزین رشد یافته، مشروع محسوب می گردد.

جنبه های منفی :

۱- لقاح خارج از رحم سبب جدایی رابطه جنین و تولیدمثل می گردد که به هیچ وجه، شایسته نیست.
۲- بروز و ظهور احتمالی برخی از نا به هنجاری ها در جنین هنگام لقاح خارج از رحم یا هنگام انتقال جنین.

۳- این روش هنوز مورد قبول همه مردم واقع نشده و اکثر آنها از این روش بی اطلاع بوده و در نتیجه، دید و نگاه مناسبی نسبت به فردی که در مقام حمل کنندۀ جنین برخواهد آمد، وجود ندارد.

۴- احتمال انتقال بیماری های ویروسی و عفونی مانند ایدز و هپاتیت و … از مادرجانشین به جنین یا برعکس، وجود دارد.

۵- تحمیل قهری درد و رنج و آسیب های احتمالی به جنینِ حاصل از لقاح خارج از رحم در انجام تحقیق و آزمایشات در دستور کار.

۶- ممکن است رحم جایگزین کاملاً، جای مادر ژنتیک و طبیعی را بگیرد و موجب نابودی خانواده گردد و زمینه توسعه تجارت رحم جانشین و تعدیل شان زن و مادری و دور ریختنِ جنین های اضافه را فراهم کند.!

۷- ظهور و بروز اشکالات متعدد حقوقی و خانوادگی و فقدان مکانیسم قانونی لازم برای حل و فصل آنها.

۸- ضعف نظام حقوقی، عرفی و قانونی مرتبط برای مدیریت و هدایت حقوقی و حل و فصل اختلافات حاصله.

۹- توسعۀ روابط پنهانی احتمالی بین حمل کنندۀ جنین با همسر و شخص ثالث و آثار و پیامدهای حاصله نسبت به جنین و والدین ژنتیکی آنها.

۱۰- بروز و ظهور بسیار از مشکلات روحی و روانی در حمل کنندۀ جنین و خانواده وی و والدین ژنتیکی کودک.

۱۱- آگاهی بعدی نوزادحاصل از استفاده از رحم جانشین، ممکن است سبب بروز مشکلات روحی،روانی و اجتماعی برای وی گردد.

۱۲- امکان سوءاستفاده های حقوقی، مالی و پزشکی در این روش منتفی نبوده و گسترش بازار دلالی های این حوزه نشان از این واقعیت دارد.

شرایط مادر جایگزین
زنانی که اقدام به رحم اجاره‌ای می‌کنند، پس از بارداری برای نهان‌سازی بارداری خود و ترس از ننگ آن، دو استراتژی را در پیش می‌گیرند. مینا شایسته‌فر در تحقیقی با عنوان «تشویش، انتظار، دگرگونی و تحول اساسی در تجارت زنانی با رحم اجاره‌ای: یک مطالعه کیفی» از این دو استراتژی می‌گوید. او می‌نویسد، زنان در ابتدا همگی سعی در مخفی‌کردن بارداری خود از اطرافیان دارند، اما پس از گذشت چندین‌ماه درصورتی که متأهل باشند، پس از زایمان و تحویل نوزاد دیگران را مطلع می‌کنند که فرزند سقط شده است، اما درصورتی که بیوه یا مطلقه باشند، خانواده گیرنده مکانی را برای او درنظر می‌گیرند تا بتواند ماه‌های آخر بارداری خود را به پایان برساند. در نتیجه می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که درصورت فرهنگ‌سازی غنی‌تر و اطلاع‌رسانی بیشتر در سطح کشور در مورد دیدگاه‌های عرفی، شرعی و قانونی رحم اجاره‌ای، تحمل بار ننگ ناشی از آن برای خانواده‌های دهنده تسهیل خواهد شد.

همچنین سیستم حمایتی و مراقبتی از زنان بی‌سرپرست در کشور باید طوری تقویت شود و آنها تحت پوشش بیمه قرار بگیرند تا اجبار به چندین‌بار اهدای تخمک و رحم اجاره‌ای‌‌شدن برای این زنان ایجاد نشود و استثمار و بهره‌کشی از زنان و آسیب به شأن انسانی آنها تقویت نشود؛ چراکه فشار روحی و جسمی بالایی را به آنها تحمیل می‌کند.

اجاره رحم؛ ۲۰ تا ۳۵ میلیون تومان!

 اگر خانمی بخواهد رحم خود را اجاره بدهد ۲۰ تا ۳۵ میلیون تومان و اگر بخواهد تخمک اهدا کند در هر بار اهدا ۲ میلیون تومان دریافت می‌کند

بخوانید : مادر میانجی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.