با عشق با همسرت صحبت کن | طرز صحبت با همسر

با عشق با همسرت صحبت کن | طرز صحبت با همسر

با عشق با همسرت صحبت کن 

با عشق با همسرت صحبت کن 

زنان و مردان خوشبخت برای نشان دادن تعاملات مثبتشان علاوه بر ابراز علاقه به یکدیگر، به گفته های همسرشان هم با علاقه گوش می‌دهند و براي نشان دادن محبتشان از راه‌های مختلفی مثل توجه به همسر و تلفنی حرف زدن در طول روز استفاده ميکنند .

فردی در حال صحبت با من بود که موبایلش زنگ خورد و گفت که باز این همسر من زنگ زد و بدون سلام و علیک در پاسخ به همسرش گفت که من الان نمی‌توانم صحبت کنم خدانگهدار اما حقیقتاً همین نکات ریز نشانه ی ضعف در ارتباط کلامی است که باعث می‌شود اختلافات کوچک در زندگی زناشویی بزرگ و بزرگ‌تر شود و کار را به طلاق عاطفی بکشاند.
بسياري از زوج درمانگران معتقد هستند، زندگی مشترک یک زوج از سه بخش، مرد، زن، رابطه تشکیل شده است.

روابط در زندگی مشترک هویتی رسمی و تاثیرگذار دارد، به طوریکه اگر حال روابط خوب باشد، حال زوجین خوب است و حس خوشبختی ميکنند و چنانچه حال روابط بد باشد، زوجین حس ناکامی از زندگی مشترک را تجربه ميکنند .

با عشق با همسرت صحبت کن | طرز صحبت با همسر

با عشق با همسرت صحبت کن

ارتباط خوب همسران با یکدیگر آن‌ها را قادر می‌سازد تا نیازها، خواسته‌ها و علایق خود را با سایرین در میان بگذارند.

عشق، دوستی و محبتشان را نسبت به یکدیگر ابراز کنند و به‌خوبی از عهدهٔ حل مشکلات و مسائل اجتناب‌ناپذیر در خانواده برآیند اما فقدان مهارت‌های ارتباطی لازم امکان چنین عملکردی را از خانواده و زوجین سلب نموده و رابطهٔ صمیمانهٔ آن‌ها را به یک رابطهٔ موازی و بدون صمیمیت تبدیل می‌کند.

هنگامی‌که رابطهٔ صمیمانه متوقف می‌شود، انرژی عشق به آزردگی و خشم تبدیل می‌شود و درنتیجه، منازعات فراوان، انتقادهای مکرر، پناه بردن به سکوت، عدم همراهی عاطفی و لاینحل ماندن مشکلات را پدید می‌آورد.

درمانگران روابط اموزش هایی که براي بهبود حال روابط زوجین ارائه داده میشوند را در دو دسته اصلی، افزایش رفتار های مثبت کوچک و روزانه و داشتن رفتار های مثبت بزرگ قرار می‌دهند ، رفتار های مثبت کوچک مثل گفتن جملات عاشقانه به همسر، تشکر کردن از زحمت های همسر و رفتار های مثبت بزرگ مثل خرید یک هدیه گرانبها ، به نام کردن قسمتی از اموال به اسم همسر و غیره است که این رفتار ها به علت بالا بودن بار هیجانی براي چند وقتی حال روابط را خوب ميکنند .

زنان و مردان خوشبخت براي نشان دادن تعاملات مثبتشان علاوه بر ابراز علاقه به یکدیگر، به گفته های همسرشان هم با علاقه گوش می‌دهند و براي نشان دادن محبتشان از راه‌های مختلفی مثل توجه به همسر و تلفنی حرف زدن در طول روز استفاده ميکنند .

از ديگر رفتارهای بروز علاقه به همسر میتوان به یادآوری خاطره های مشترک زندگی، شوخی کردن ، قدردانی از یکدیگر، توجه به ناراحتی زوج یا زوجه، همدلی، پذيرايي اشتباهات و غیره اشاره نمود .

دانستن نکاتی برای تداوم زندگی مشترک

– به خاطر همسر خود کمی از مطالب موثر و روانشناسی استفاده کنیم؛ به دلیل آن که ما تجربه کافی را در آغاز زندگی نداریم.

– رابطه کلامی و عاطفی خود را حفظ کنیم؛ تلاش کنیم با همسر خود در مورد مسایل گوناگون گفت و گو کنیم. حرف زدن بهترین راه اگاهی از افکار و احساسات همسر میباشد .

– به همسر خود بگوییم که من بخاطر عشق به تو تمامی سختی های زندگی مان را می پذیرم چنين جملاتی سبب اطمینان وی ميشود .

– با جملات زیبا از همسر خود دلجويي کنیم؛ یک جمله ی شورانگیز میتواند طوفانی از خشم و غضب و تنفر را خاموش کند و بنای زندگی را از خطرات مختلف دور سازد.

– براي سخن و پیشنهاد همسرمان احترام قائل شویم و خود را عقل کل ندانیم. باور داشته باشیم که همیشه همه چیز را همگان دانند.

– فرمان ندهیم؛ نباید منزل را به پادگان تبدیل کنیم، متوجه باشیم که منزل کانون عشق و محبّت است نه محل یکه تازی و خشونت.

– همه زوجین در موضوعاتی با یکدیگر تفاوت نظر دارند و حتی ممکن است بعضی از اختلافات را نتوانند حل کنند، ولی با مراقبت از حال خوب روابط، زندگی مشترک خود را حفظ و تداوم می بخشند.

بخوانید : زن ایده ال مردان چگونه است ؟

تصور کنید به یک مهمانی دعوت هستید و همسرتان لباسی را می‌پوشد که شما دوست ندارید؛ سریع اظهار نظر می‌کنید که «این چیه پوشیدی، هنوز فرق مهمونی و سرکار رو نمیدونی، سریع درش بیار!» این عبارت باعث می‌شود که همسرتان در مقابل شما جبهه بگیرد و بگوید: ” همینی که هست اصلاً نظر تو برای من مهم نیست! خودم دوست دارم این لباس را بپوشم!” این درحالیست که هدف شما از بیان اون جملات این بوده است که همسرتان خیلی زیبا و جنتلمن در آن مهمانی حاضر شود؛ حال اگر شما آن جملات را به گونه ای دیگر بیان می کردید می توانست تأثیر مثبتی داشته باشد مثلاً می‌توانستید بگویید: «به نظرت آن ست طوسی یا آبی بیشتر بهت نمیاد؟!» در واقع شما با طرز صحبت کردن و به کار بردن کلمات منفی سر ناسازگاری و بحث و دعوا را راه می‌اندازید در حالی که نیتتان خیر بوده است لذا دقت کنید که از زبانتان به درستی استفاده کنید چرا که زبان زیبا شما را به یک فرد قدرت مند و مورد احترام تبدیل می‌کند.

ارتباط خوب همسران با یکدیگر آن‌ها را قادر می‌سازد تا نیازها، خواسته‌ها و علایق خود را با سایرین در میان بگذارند. عشق، دوستی و محبتشان را نسبت به یکدیگر ابراز کنند و به‌خوبی از عهدهٔ حل مشکلات و مسائل اجتناب‌ناپذیر در خانواده برآیند اما فقدان مهارت‌های ارتباطی لازم امکان چنین عملکردی را از خانواده و زوجین سلب نموده و رابطهٔ صمیمانهٔ آن‌ها را به یک رابطهٔ موازی و بدون صمیمیت تبدیل می‌کند. هنگامی‌که رابطهٔ صمیمانه متوقف می‌شود، انرژی عشق به آزردگی و خشم تبدیل می‌شود و درنتیجه، منازعات فراوان، انتقادهای مکرر، پناه بردن به سکوت، عدم همراهی عاطفی و لاینحل ماندن مشکلات را پدید می‌آورد.

ارتباط زناشویی، فرایندی است که در طی آن زن و شوهر چه به‌صورت کلامی در قالب گفتار و چه به‌صورت غیرکلامی در قالب گوش دادن، مکث و حالات چهره به تبادل احساسات و افکار می‌پردازند

راهکارهایی برای داشتن یک گفت‌وگوی خوب با همسر

زمانی که صحبت زن و شوهر با یکدیگر پایان خوشی داشته باشد و منجر به بحث و دعوا نشود نشان می‌دهد که آنان از مهارت ارتباطی لازم برخوردارند و می‌تواند آزادانه حرفشان را بزنند و نظر یکدیگر را متوجه شوند اما متأسفانه برخی از زوجین از مهارت کلامی لازم برخوردار نیستند و خواسته یا ناخواسته باعث دلسردی و تکدر خاطر می‌شوند اما در مهارت ارتباطی با همسر چه نکاتی را باید رعایت کرد:

ارتباط چشمی برقرار کنید:

یکی از نکات مهم هنگام صحبت کردن با همسر ارتباط چشمی است. تصور کنید زمانی که همسرتان برای شما چیزی را تعریف می‌کند و شما در حال تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا سرگرم تلفن همراهتان هستید؛ حرف همسرتان تمام می‌شود و تازه شما می‌پرسید چی گفتی؟! بعد همسرتان عصبانی می‌شود و ابراز ناراحتی می‌کند که اصلاً به حرفای من توجه نمی‌کنی و از همین‌جا دعوا شروع می‌شود.

گاهی حتی شما در هنگام گوش دادن به حرف‌های همسرتان به‌جای آنکه در چشمان او نگاه کنید به یک منظره یا جایی خیره می‌شوید اما این مسئله ناخودآگاه ذهنتان را از موضوع اصلی منحرف می‌کند و نصفه و نیمه حرف‌های همسرتان را متوجه خواهید شد لذا داشتن ارتباط چشمی هنگام صحبت کردن از جمله مسائل مهمی است که باعث ایجاد صمیمت در بین زوجین می شود.

همسرتان را بانام نیک صدا کنید:

یکی دیگر از مهم‌ترین مهارت ارتباطی در بین زوجین صدا کردن یکدیگر با الفاظ زیبا است. کلمات بار روانی زیادی را در روح و روان شنونده دارند و لحن شما هنگام صدا کردن همسرتان به او می‌فهماند که یک گفتگوی عاشقانه منتظرش است یا یک دعوا! صدا کردن با الفاظ عاشقانه و محبت‌آمیز باعث می‌شود که ناخودآگاه مسیر ذهنی شنونده تغییر کند؛ گاهی درخواست منفی است اما الفاظ زیبا باعث می‌شود فرد مقابل نسبت به آن درخواست منفی از خود موضع‌گیری نشان ندهد.

شفافیت در پشت تلفن!

هنگامی‌که تلفنی صحبت می‌کنید چون تنها منبع اطلاعاتی شما صداست ممکن است سوءتفاهم‌های زیادی برایتان ایجاد شود لذا تلفنی صحبت کردن با همسر هم مهارت ارتباطی جداگانه‌ای دارد.

همانطور که گفتیم در صحبت کردن حضوری ارتباط چشمی از اهمیت زیادی برخوردار است و در ارتباط تلفنی وضوح در بیان.

به این معنا که هنگامی‌که با همسرتان تلفنی صحبت می‌کنید قبل از اینکه او شمارا قضاوت کند، او را در جریان موقعیت خودتان قرار دهید

مثلاً اگر هنگام مکالمه درجایی مثل تاکسی هستید و نمی‌توانید بلند صحبت کنید به‌جای آنکه بگویید زود کارت را بگو! بگویید ببخشید آرام صحبت می‌کنم داخل تاکسی هستم… وضوح در بیان باعث می‌شود که فرد مقابل از گنگی خارج شود و از دست شما دلخور نشود؛

همچنین در ارسال پیامک هم این امر صدق می کند چرا که هنگامی که شما پیامی را ارسال و یا دریافت می کنید موقعیت مکانی و حال روحی شما با مخاطبتان متفاوت است

یعنی مثلا ممکن است شما در شرایط مناسب و حال روحی خوبی باشید و با یک طرز بیان آرام پیامتان را انتقال دهید اما طرف مقابلتان در شرایط مناسبی نباشد و برداشت بدی از پیام شما داشته باشد

لذا در هنگام پیام نوشتاری هم دقت کنید که زمانی که خسته اید، در محیط پر تنشی هستید و شرایط روحی و روانی مناسبی ندارید از ارسال چنین پیام هایی خود داری کنید و سعی کنید تا حد امکان از دادن پیام های نوشتاری تنها برای ابراز عشق و علاقه استفاده کنید نه برای صحبت درباره ی مسئله ای خاص.

حواستان به زبانتان باشد. زبان یکی از برنده ترین سلاح هایی است که اگر از آن به درستی استفاده نکنید هم خودتان و هم رابطه تا را خراب می‌کند ؛ با زبان خوب، زندگی و ارتباط خوبی را برای خود رقم بزنید.

جمع آوری شده توسط سایت روانشناسی خانواده بخش روانشناسی ازدواج

در ادامه بخوانید : با عشق با همسرت صحبت کن 

پرسش و پاسخ مشاوره ازدواج

انتظار یک مرد از همسرش چیست؟

می گوید خواستگارم و سکس می خواهد

آیا در دقیقه نود راهی هست که بتوان مانع از طلاق شد؟

دو اصل مهم در ازدواج

دنیای دوستی و نامزدی دنیایی متفاوت از زندگی مشترک

دوران نامزدی، بهترین فرصت برای محک زدن روابط آینده

کلمات عاشقان

کوتاه ,کلمات عاشقانه , زیباترین کلمات عاشقان
واژه های عاشقانه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.